Reportaże ze staży

Ogólnopolskie Seminarium Kenjutsu - Kashima Shin Ryu / Kashima No Tachi
Andrzej Bazylko i Adam Radecki

data: 01.05.2015 - 03.05.2015

miasto: Wałcz
adres: Centralny Ośrodek Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu Al. Zdobywców Wału Pomorskiego
organizator: Polskie Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki, Shintaigi-Dojo ORSISW

W majowy weekend w Centralnym Ośrodku Sportu, Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu odbyło się ogólnopolskie seminarium treningowe sztuk walk szkoły KASHIMA SHIN RYU / KASHIMA NO TACHI.                                                                                                                       
Organizatorem seminarium było Polskie Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki SHINTAIGI-DOJO w Wałczu.

Było to 6 spotkanie w tym po raz trzeci w Wałczu. Takie seminaria dla Polskiego środowiska są organizowane raz w roku. Mieliśmy okazję gościć ćwiczących m/n z Warszawy, Łodzi, Kielc, Piły i oczywiście Wałcza. W treningach brało udział 8 instruktorów w tym prowadzący: Andrzej Bazylko i Adam Radecki z Warszawy. Wałcz okazał się doskonałym miejscem do organizowania takich imprez. Wysokiej klasy obiekty sportowe, baza noclegowa, atmosfera, lokalizacja Ośrodka i współpraca z obsługą. Wszystko to wskazuje, że tego typu imprezy w Wałczu będą kontynuowane.

Kashima Shin Ryu(KS) to szkoła walki z ponad 400 letnim rodowodem. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka posługiwania się japońskim mieczem. Jednak szkoła „KS” to także walka wręcz, posługiwanie się krótkim kijem(JO)1,30m, kijem długim (BO)1,80m, naginatą (rodzaj zakrzywionej halabardy)2,20m, Włóczni (YARI)2,40 – 2,80m, Shuriken, oraz obrona przed nożem i obrona przy pomocy laski.

Tematem przewodnim spotkania była sztuka posługiwania się włócznią YARI. Kończąc chciałbym dodać, że tego typu wiedza o starych szkołach (KORYU) nie jest ogólnie dostępna. Japończycy niechętnie dzielą się tą wiedzą. A właściwie dzielą się tylko z osobami, które są im znane i akceptowane. Więc praktyka KS wymaga przede wszystkim od instruktorów, cyklicznych wyjazdów do Japonii. Miejscem docelowym owych wypraw jest w Tokyo świątynia Meiji Jingu na terenie, której znajduje się Dojo (miejsce ćwiczeń) Gdzie przechowuje się i przekazuje tradycje Sztuk Walk.

Roman W.
 

       Fotoreportaż


http://extrawalcz.pl/sport/695-seminarium-shintaigi-dojo
 

powrót

 
 
 
Roman Widawski © 2008-2023 powered by webMax.pl