Aktualności

Święto chryzantem 2012 Piła17.09.2012

  Święto chryzantem - "Spotkanie z kulturą japońską" 
                                                                                                               Piła 09 09 2012                

                       
W niedzielę 9 września w Regionalnym Centrum Kultury w Pile odbyła się zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Kultury Japońskiej impreza pod nazwą „Święto Chryzantem”. Publiczność dopisała, co bardzo nas ucieszyło, gdyż była to pierwsza impreza poświęcona kulturze japońskiej w Pile. Jak się okazało znalazło się sporo osób zainteresowanych tym tematem lub takich, które pierwszy raz bliżej chciały zatknąć się z egzotyczną i fascynującą kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.

            Wszystko zaczęło się o godz.14.00, jak przystało na początek lekcją języka japońskiego poprowadzoną przez  Pana Rafała Ziębę. Wszyscy mogliśmy się przekonać, że język japoński może nie jest najłatwiejszy, ale za to jakże wciągający. A sam fakt, że można się go uczyć w Pile jest naprawdę godny podkreślenia i chwała za to naszemu koledze prowadzącemu Old School Szkołę Języków Obcych.

            Następnie zgromadzona licznie publiczność mogła obejrzeć pokazy Aikido i Kenjutsu poprowadzone przez sensei Romana Widawskiego, w których wzięli udział członkowie naszego Towarzystwa oraz Klubu ShinTaiGi-Dojo z Piły i Wałcza.

            W między czasie trwały skierowane głównie do dzieci ale nie tylko warsztaty origami, poprowadzone przez Pana Artura Biernackiego przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Origami. Zarówno same warsztaty jak i towarzysząca im wystawa gotowych prac podobały się bardzo najmłodszym i tym trochę starszym uczestnikom.

            Najwięcej oglądających zgromadziła jednak japońska ceremonia parzenia herbaty, w której wzięli udział niektórzy widzowie. Niewątpliwą atrakcją tej części naszego spotkania był fakt, że uczestniczący w niej zarówno panie jak i panowie mogli przebrać się w oryginalne japońskie kimona i yukaty, no i oczywiście skosztować japońskiej zielonej herbaty o oryginalnym i wyrafinowanym smaku.

            Koniecznie należy jeszcze wspomnieć o pokazie japońskiego masażu shiatsu, zaprezentowanym przez Gabinet Masażu Wschodnich Sztuk Medycznych „Naturalny Medyk”.

            Przedostatnim punktem naszej niedzielnej imprezy była prelekcja Pana Romana Widawskiego zatytułowana „Japonia kraj kontrastów”. Autor miał możliwość dwukrotnie zetknąć się ze współczesną Japonią, w której ultranowoczesność łączy się z głęboko zakorzenioną tradycją w jedną nierozerwalną całość. Bogato ilustrowane zdjęciami opowiadanie było ciekawym podsumowaniem, całego pełnego wrażeń dnia.

            Na zakończenie pozostało nam spotkanie z japońską X Muzą , czyli projekcja filmu „Lalki” Takeshi Kitano. Pełne refleksji spotkanie ze współczesnym kinem japońskim zakończyło nasz pierwszy dzień kultury japońskiej w Pile. Mamy nadzieję, że ten „eksperyment” przerodzi się w imprezę cykliczną i będziemy mogli zaproponować mieszkańcom Piły i nie tylko jeszcze wiele ciekawych spotkań z kulturą japońską.

            Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w naszym przedsięwzięciu, bezinteresownie poświęcając swój czas i pracę aby zaprezentować mieszkańcom Piły fragment innego świata. Samym mieszkańcom, że zechcieli poświęcić nam niedzielne popołudnie i przybyli nawet z całymi rodzinami.

            Osobne podziękowania należą się oczywiście Regionalnemu Centrum Kultury w Pile, którego życzliwe podejście umożliwiło realizację naszych planów.

Angelika K.
                                       Fotoreportarz

           

 do góry | powrót 
 
 
 
Roman Widawski © 2008-2022 powered by webMax.pl